Ekostyrenbetón

 

Ekostyren

 

Je plnivo do betónu, ktoré sa vyrába z polystyrénovej drviny. Na výrobu sa používa polystyrén, ktorý by inak na skládke skončil ako odpad, pretože už nie je v celku, ale vo forme odrezkov a výrezkov, ktoré sa na stavbe už neuplatnia.

 

Ekostyren je teda spôsob ako recyklovať polystyrén a dať mu druhú šancu. Vo výrobe sú odrezky a kusy polystyrénu rozdrvené na guľôčky. Tie sa obalia špeciálnou technológiou, vďaka ktorej na seba lepšie viažu cement, piesok a vodu. Guľôčky majú červenú farbu.

 

 

 

Ekostyrenbetón

 

Je zmes, ktorá sa pripraví zmiešaním cementu, piesku, vody a Ekostyrenu. Možno ju pripraviť ručne, v miešačke, v domiešavači alebo v mixokrete. Zmes je ľahká, výborne izoluje, nezaťaží, dobre sa s ňou manipuluje a vyrovnáva povrchy.

 

Ekostyrenbetón by sme mohli nazvať aj odľahčený betón alebo ľahčený betón. Vďaka rôznym objemovým hmotnostiam Ekostyrenu je možné pripraviť viaceré typy ekostyrenbetónu, pričom každý typ má svoje odporúčané použitie.

 

 

 

 

Výhody

 

 

 • 12x ľahší ako betón (200 - 900 kg/m3), pri rekonštrukcii nie je potrebné zosilňovať základy,
 • rýchlo tuhne (ďalšia vrstva sa môže dať už o 24 hod.),
 • až 30x lepšie tepelnoizolačné vlastnosti ako betón,
 • zvukový útlm už pri vrstve 5 cm, 12 dB (500 kg/m3),
 • dobré mechanické vlastnosti pri malej objemovej hmotnosti,
 • nehorľavosť stupeň A1 od 900 kg/m3, neľahko horľavý stupeň E do 700 kg/m3,
 • vysoká elasticita, pohlcuje rázy, je netrieštivý,
 • odolnosť voči hlodavcom a plesniam,
 • výrobok je zdravotne neškodný, vhodný do interiéru - protokol STM02286 vydala Slovenská zdravotnícka univerzita, Vedeckovýskumná základňa SZU, odd. radiačnej hygieny, Bratislava,
 • prispieva k ekologickosti stavieb.

 

 

 

 

 

 

Použitie

 

Zmes sa používa ako náhrada betónu, označuje sa aj ako ľahčený betón. Použitie je rôznorodé. Najviac si ho zákazníci chvália pri stropoch, strechách a podlahách. Slúži nielen na vyplnenie, ale aj na zarovnanie a odľahčenie.

 

Uplatnenie nájde aj pri izolácii bazénov, ktoré sú celé alebo čiastočne v zemi. Ekostyrenbetón nezaťažuje konštrukcie a využíva sa preto aj pri rekonštrukciách starých domov, klenbových stropov či pivníc.

 

 

Čísla zmesí a ich použitie

 

 

 

Príprava

 

 • Použite klasický, bežne dostupný cement CEM I 32,5R a piesok frakcie 0 - 4 mm (klasický žltý stavbársky piesok). Ak nemáte piesok, môžete ho nahradiť premývaným poterovým štrkom.
 • Doma môžete ekostyrenbetón zarobiť v miešačke, ideálne s objemom 200 – 250 litrov. Ak máte menšiu, dajte hodnoty materiálov na polovicu. Nalejte požadované množstvo vody, cementu, spravte „cementové mlieko“, pridajte požadované množstvo piesku a vytvorte betónovú kašu - maltu. Následne pomaly vsypte Ekostyren.
 • Ekostyrenbetón je možné zamiešať aj v betonárke, betón pumpa však vytlačí zmes až od čísla 500 a viac, čiže čísla zmesí 3, 4 a 5. Poterári dokážu zmes pripraviť aj vytlačiť mixokretom.

 

 

 

 

 

Prečo odber od nás?

 

Pre stavebné firmy a stavebniny robíme kompletný servis – výroba, dodanie do prevádzky alebo priamo na miesto stavby a to po celom Slovensku. Ideálny odber je 50 – 100 vriec na objednávku.

 

Radi vám poradíme, či je Ekostyren pre vás vhodný, ako ho správne použiť a aké množstvo potrebujete.

 

Sme jediný a oficiálny výrobca Ekostyrenu na Slovensku.

 

Predávame riadne certifikovaný výrobok. Dávkovanie a parametre boli overené skúškami v AZL č. 1048 ČVUT Praha – Fsv (protokoly č. 123330/95, 123364/96, 102201/95), v AZL č. 1026 PAVÚS Veselí nad Lužnicí (protokoly č. Z-6.20 – 95, Z-6.21-95, Z-6.53-95) a SZÚ Praha (protokol č. CZŽP 12 – 668/96).

 

 

 

 

 

výPOčET MNOžSTVA MATERIáLU 

 

Kontaktujte nás
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia